Ametyst je kameňom cirkevných hodnostárov a kráľov a spolu s diamantmi zvykne byť zasadzovaný do najcennejších šperkov a korunovačných klenotov. Sú s ním spojené desiatky legiend. V staroveku bol zasvätený Neptunovi a verilo sa, že námorníkov privedie bezpečne späť do prístavu.

Ametyst je najviac cenená, drahokamová odroda kremeňa a jeho fialovú farbu prisúdili februáru už starí Rimania, Židia, Arabi a Slovania.

Názov ametyst pochádza z gréckeho slova amethystos – neopitý. V antike sa o ňom tradovalo, že má silu zabrániť opitosti. Dokonca poháre na víno – pre cisárov a hodnostárov sa vyrábali z ametystu, aby mohli piť a neopili sa. Prozaickejší výklad tvrdí, že v daných fialových pohároch sa dalo víno nepozorovane riediť vodou a to bol ten pravý dôvod, prečo ľudia zostávali dlhšie triezvi.

Poznali ho už starí Egypťania, Etruskovia, Rimania a Grékovia. Egypťania ho podľa pokynov v Knihe mŕtvych umiestňovali na telá mŕtvych. Svedčia o tom časté nálezy týchto fialových drahokamov v hroboch faraónov. Obvykle boli spracované do tvaru srdca.

Podľa biblie bol ametyst zasadený do múrov Jeruzalema. Tiež je menovaný ako jeden z dvanástich kameňov, ktoré zdobili náprsník veľkňazov v jeruzalemskom chráme.

V stredoveku sa stal z ametystu kameň pápežov, biskupov, cirkevných hodnostárov a kráľov. Zdobili sa ním cirkevné a svetské insígnie. K vatikánskemu pokladu patrí napr. pápežský ametystový prsteň. Tento fialový drahokam je zasadený aj do britského kráľovského žezla a do žezla ruskej cárovny Kataríny Veľkej. V Čechách sa ametysty tešili mimoriadnej obľube hlavne za panovania cisára Rudolfa II.

Náleziská

Brazília, Mexiko, Rusko, USA, Veľká Británia, Kanada, Srí Lanka, Uruguaj, východná Afrika, India. Najkrajšie ametysty pochádzajú z Brazílie, zo štátu Rio Grande do Sul,

Zdroj: Zlatnik.sk

A pre inšpiráciu pár šperkov s ametystami v kombinácii s inými drahými kameňmi.

Tiffany

Tiffany & Co

Prsteň Tiffany Sparklers v 18 karátovom ružovom zlate, veľmi jemný s dvoma malými diamantmi.
Cena: £1,300


KikiMcDonough

Kiki McDonough

Prívesok Luna v 18 karátovom žltom zlate, ametyst je upevnený vo víre jemne zasadených diamantov.
Cena za prívesok bez retiazky: £ 4,500

TheoFennell

Theo Fennell

Prsteň v tvare podkovy v 18 karátovom ružovom zlate s Ametystom (8.58 karátu) a Tanzanitom (0,99 karátov).
Cena: £8,950

 

de Grisogono

de Grisogono

Ružové 18 karátové zlato, ametysty a hnedé diamanty , veľmi dobrá farebná kombinácia ušľachtilého kovu a drahých kameňov a perfektná ukážka klenotníckeho umenia.
Cena: £ 36400