Medzi najvzácnejšie a najviac cenené drahokamy patrí smaragd. Už niekoľko tisícročí pred naším letopočtom uchvátil ľudí, môžeme ho nájsť v množstve ozdôb, amuletov i v korunovačných klenotoch. Nájdeme ho v hrobkách egyptských faraónov i v Pompejách.

V dávnej Indii mogulská kráľovná používala na omladenie a krášlenie svojho zovňajšku vône, oleje a rôzne pleťové prášky vyrobené z prírodných drahokamov. Prírodný jas jej očiam dodával práve smaragdový prášok, ktorý používala namiesto dnešných očných tieňov. V Egypte sa zase verilo, že ak sa had pozrie na smaragd, okamžite oslepne. V starovekom Ríme bol kameňom Venuše, bohyne krásy a lásky. Je aj symbolom nesmrteľnosti, hriešnosti i pokúšania. Jeho farba sa stala základom pre pomenovanie farebného odtieňa zelenej – smaragdovej zelenej. Samotné pomenovanie kameňa pochádza z gréckeho smaragdos – zelený drahokam.

Najvýznamnejším svetovým náleziskom smaragdov je Kolumbia. Smaragdy z tejto oblasti sú známe svojou tmavozelenou farbou bez nádychu modrej. Najznámejším a najväčším náleziskom je lokalita Muzo, ale ekonomicky najvýznamnejšou baňou je Coscuez, odkiaľ pochádzajú asi tri štvrtiny kolumbijskej produkcie.

Ďalším významným náleziskom je Brazília a Zambia. Najvýznamnejšie európske nálezisko smaragdov sa nachádza v Rusku pri rieke Tokovaja.

David Morris_Emerald Ring

David Morris Colombian Emerald Ring
Smaragd vo výbruse kabošon 41,24 Ct.
Diamanty zasadené technikou mikro pavé 2,23 Ct.

DeGrisogono.EmeraldNecklace

Smaragdový náhrdelník z bieleho zlata z dielne De Grisogono
Päť smaragdov vo výbruse Drop 167,95 ct.
Malé okrúhle smaragdy v celkovej váhe 71,88 ct v kombinácii s diamantmi v celkovej váhe 5,79 ct.