Vznikajú v hĺbke 100 km pri obrovských tlakoch a vysokých teplotách pod povrchom zeme. Pôvod názvu diamantu pochádza z arabského slova al-mas (najtvrdší), resp. z gréckeho adamas (nezničiteľný, nepremožiteľný)

Už od nepamäti boli diamanty predmetom túžby a v staroveku ľudia verili, že diamanty vznikli keď blesky zasiahli skaly, je ochrancom proti otravám jedom a dokáže ich vyliečiť.

Po celé stáročia boli milovaným kameňom panovníkov a bohatých žien, ochraňoval ich, bol symbolom moci a bohatstva a boli považované a dodnes sú, za symbol večnej lásky. Podľa astrológie vraj diamant prináša hojnosť a šťastie hviezdnemu znameniu Baran.

Až do polovice dvadsiateho storočia neexistoval žiadny štandard, podľa ktorého by mohli diamanty byť hodnotené. Americká gemologická spoločnosť GIA ako prvá vytvorila doteraz celosvetovo uznávaný štandard pre popis diamantov. Každý diamant je posudzovaný podľa štyroch základných kritérií, ktorých kombináciou spoznáme skutočnú kvalitu a cenu diamantu, voláme ich: „4C“.

Carat – Váha
Clarity – Čistota
Colour – Farba
Cut – Brús.

Diamant je priehľadný kryštál uhlíka a podľa Mohsovej stupnici tvrdosti má najväčšiu tvrdosť 10, čo ho zaraďuje medzi najtvrdšie prírodné materiály. Zlatníci ho s obľubou zasadzujú hlavne do zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok, ale samozrejme aj do náušníc, príveskov alebo náramkov, čo ho právom radí medzi kráľa drahých kameňov v klenotníctve.

Indická legenda o Čase.

K jednému gigantickému diamantu priletí raz za tisícročie veľký vták, ktorý ho pootočí ťuknutím svojho zobáka. Keď sa tento kráľ drahokamov celkom otočí okolo svojej osi, prejde na zemi jedno obdobie Času.

A na záver opäť niekoľko obrázkov s krásnymi diamantmi.

04-famous-diamonds

Graff Diamonds – Niekoľko krásnych a unikátnych diamantov z jeho zbierky.

CartierPureDiamond_ring

Cartier – Prsteň z kolekcie Royal. Centrálny diamant ma neuveriteľnú hmotnosť 30,21ct. Najlepšia čistota IF a najlepšia farba D sú samozrejmosťou. Diamant je možné z prsteňa vybrať a založiť do náhrdelníka.

sept_2013_1

DiamAndy – Diamantový náramok Noel z našej dielne. Biele 18 karátove biele zlato a diamanty v celkovej váhe 2,09ct.